Již tento víkend - 23.–24. listopadu 2024 se v Sportcentru Sluneta uskuteční již 54. ročník Mezinárodního tanečního festivalu v Ústí nad Labem.
Festival nabídne: Mistrovství ČR tanečních formací a showdance, mezinárodní soutěže juniorů, mládeže a dospělých a Mistrovství ČR seniorských tanečních párů.
Přijďte zažít špičkové taneční výkony a podpořit nejlepší české i zahraniční taneční páry!
22. 11. 2024
Taneční liga v Mladé Boleslavi
Na konci října se v Mladé Boleslavi uskuteční další kolo Taneční ligy – Pojizerský pohár – Cena TK Rytmus Bakov nad Jizerou. Konkrétně 28. října 2024 v Domě kultury města Mladá Boleslav. Na parketu se představí nejlepší taneční páry v kategoriích Junior, Mládež a Dospělí ve standardních a latinskoamerických tancích. Přijďte podpořit naše taneční talenty a užít si den plný krásných vystoupení!
23. 10. 2024
FAQ
Tanec je jedinečné spojení sportu a umění, během kterého dochází ke komplexnímu zatížení celého těla. Základní jednotkou je pár – tým tvořený mužem a ženou. Osvojit si schopnost vycházet s člověkem opačného pohlaví již od útlého věku je tedy další ryze taneční doménou. Výhodou tanečního sportu je také časová flexibilita soutěží. Taneční sport má soutěžní sezónu od září do konce června, v rámci níž se taneční klání konají téměř každý víkend. Taneční páry se ale samozřejmě nemusí účastnit každého z nich. Seznam plánovaných soutěží si každý pár tvoří sám.
Ideální je začít s tanečním sportem v pěti letech. Dítě je v tomto věku již schopné po danou dobu udržet pozornost a osvojovat si základní pohybové principy. Vše je ale velmi individuální a liší se dítě od dítěte. Nikdy ale není pozdě s tanečním sportem začít. Mnoho držitelů nejvyšší třídy zahájilo svou taneční kariéru až na střední škole po kurzech pro mládež. Do rodiny tanečníků se jako nováčci hojně přidávají i lidé seniorského věku.
Novou nejvyšší věkovou kategorií je kategorie senior V, do které spadají lidé nad 70 let. Horní věková hranice ale není stanovena. Tanec patří mezi tzv. „longlife“ sporty. Jediné, co může člověku v tanci zabránit, je tedy pouze jeho zdravotní stav.
Zpočátku vám postačí sportovní oblečení a sportovní nebo společenská obuv, která za sebou na parketu nezanechává černé šmouhy. Postupem času budete potřebovat speciální taneční boty s koženou podrážkou umožňující snadnější rotaci chodidel a nášlapovou techniku. Na soutěžní úrovni je pak nutné pořídit si soutěžní oblečení. Většina tanečníků v nižších výkonnostních třídách si však vystačí se zánovními tanečními kostýmy, které lze jednoduše sehnat například v některé z mnoha skupin na sociálních sítích.
Samozřejmě je lepší, pokud přicházíte do tanečního klubu ve dvou. Pokud ale nikoho do páru nemáte, nevadí. Může se stát, že právě ve vámi vybraném tanečním klubu bude někdo partnera / partnerku hledat. Tanečně se rozvíjet a trénovat ale můžete i sami. Hlavní je, naučit se základní taneční techniku, ke které svou taneční polovičku minimálně pro začátek nepotřebujete. Díky kategorie sólo se navíc můžete účastnit soutěží i jako jednotlivci.
Taneční kluby najdete v každém větším městě po celé republice. Jistě i ve vašem okolí máte možnost se tanečnímu sportu věnovat. Svůj klub vám pomůže najít naše mapa.
Klasickým týdenním tréninkovým modelem je jeden vedený seminář latiny, jeden vedený seminář standardu a jeden practice = simulace soutěže. Trénink 3x v týdnu je tedy považován za minimum dostačující nižším tanečním třídám. K tomu si pak každý může přidat individuální lekce s trenéry a volné tréninky, na kterých samostatně zpracovává informace získané z vedených hodin. Stejně jako u jiných sportů i pro taneční sport platí, že čím lepší chcete být, tím více musíte trénovat. Držitelé nejvyšší taneční třídy a národní reprezentace tak trénují denně, někdy i dvoufázově.
Zpočátku velmi málo. Potřebujete boty a na soutěže jednoduché oblečení. Pro váš výkonnostní růst se ve vašem klubu účastníte hromadných lekcí. S tím, jak se zlepšujete a postupujete skrze taneční třídy, potřebujete stále více individuální hodiny s trenérem, lepší taneční boty a na soutěže šaty či pánové ve STT frak. Dívky tak ve střední výkonnostní třídě za oblečení na zaplatí kolem 20 000 Kč za celou sezónu. U partnerů je tato částka o něco nižší. Při tréninku s trenérem každý týden, třemi regionálními soutěžemi a klubovými příspěvky se ve střední výkonnostní třídě B jistě vlezete do 5 tis. Kč měsíčně. Čím jste pak lepší, tím více jezdíte na vzdálenější soutěže a máte častěji lepší trenéry. Zároveň však dostáváte příležitost si na některé položky vydělat například předtančeními nebo trenérskou činností. Taneční sport je středně finančně náročný sport. Není to zábava, která nestojí nic, ale není to ani sport pro bohaté. Co je fajn, že na mnohé výdaje jsou v páru dva.
Na taneční sport se můžete podívat přímo na našich webových stránkách v sekci Média. ČSTS má i vlastní YouTube kanál, na který pravidelně přidává videa z významných tanečních akcí v České republice. Taneční sport je možné zahlédnout také na sportovní stanici České televize. Samozřejmě máte možnost jít se podívat i na taneční soutěž pořádanou ve vašem okolí.