Breaking

Breaking patří mezi nejpopulárnější styly hip hopového tancování a rychle se rozšiřuje po celém světě. Důkazem, že jeho obliba mezinárodně roste, je i jeho zařazení mezi olympijské disciplíny. Breaking je tak prvním a jediným tanečním stylem z WDSF rodiny, který se na listinu olympijských sportů probojoval. Svou premiéru měl v Paříži v roce 2024.

 

Vliv hudby a jiných tanečních stylů

Vznik breakdance b-boyingu v podobě, jaké známe dnes, ovlivnily taneční styly, které existovaly před ním. Jedním z nich je například „good foot“, jehož stvořitelem je James Brown. Byl to první tanec označovaný jako freestyle dance a sdružoval prvky zahrnující pády, točení a záklesky. Vývoj breakingu neovlivňovaly pouze starší taneční styly, ale také inovace v reprodukované hudbě. „Otcem hip hopu“ je označován DJ Kool Herc, který vyvinul techniku mixování desek tak, že taneční hudba vlastně nikdy nepřestávala hrát. DJ-ové postupně přicházeli na nové způsoby prodlužování break beatů v hudbě, což tanečníkům umožnilo více prostoru pro experimentování. Díky Kool Hercovi je za kolébku B-boying – braking považován Bronx v New Yorku.

 

Breaking dříve a dnes

Na počátku sedmdesátých let patřili průkopníci breakingu ke členům pouličních gangů v New Yorku a Los Angeles. Sami se učili bojová umění, aby byli schopni se při útoku rivalů ubránit. Spousta mladých členů gangů rychle pochopila, že jsou jako b-boyové svými vrstevníky lépe přijati a navíc si vystupováním mohou vydělat spoustu peněz. Někdy tedy boje propukaly přímo na tanečním parketu. Dříve b-boys předváděli své umění na ulici a v místních klubech. Dnes jsou ale pořádány obrovské mezinárodní battles po celém světě. Přední b-boys crew mají možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní scéně, což má samozřejmě pozitivní dopad na vývoj a pokrok hip hopového tancování. Dnes jsou základními technikami b-boyingu toptrock, footwork, power moves a freeze. Skutečný b-boy by měl zvládnout všechny tyto složky. Lidé po celém světě však tíhnou k vyzdvihování především efektních power moves (energické, švihové a silové pohyby), které mají blíže ke gymnastice než k tanci.